Wróć do bloga

Czy notatki pomagają w nauce języka obcego? Sposoby na skuteczne notowanie.

Już na wczesnych etapach edukacji nauczyciele, i często rodzice, podkreślali jak ważne jest staranne prowadzenie zeszytu i dokładne notowanie słów nauczyciela. Osoby, które czegoś się uczą często dzielą się na tych, którzy notują i na tych, którzy do notatek nie przywiązują większej wagi. Jakie podejście jest słuszne? Czy notatki pomagają w nauce języków obcych? A jeżeli tak, to w jaki sposób?

Notatki mogą okazać się świetnym pomocnikiem w procesie nauki. Do zapisanych treści można szybko i łatwo wrócić aby przypomnieć sobie wszystkie istotne dla danego tematu kwestie. Niestety, pamięć ludzka jest ulotna i często to, co nie zostanie zapisane, może zostać łatwo zapomniane. W nauce języków notowanie jest istotne także ze względu na to, że często wymowa danego słowa znacznie różni się od jego zapisu. Kluczowe w skutecznym notowaniu jest dopasowanie do siebie metody. Sposoby notowania nie są uniwersalne - warto znaleźć ten, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby edukacyjne. Nie bój się eksperymentować, im więcej metod poznasz i wypróbujesz, tym większa jest szansa na znalezienie tej idealnej! 

Na początku warto podjąć decyzję czy lepszym rozwiązaniem będzie notowanie długopisem na kartce papieru, czy może jednak w specjalnie przygotowanym do tego celu programie czy aplikacji. Obie opcje mają zarówno plusy jak i minusy. Badania przeprowadzone przez naukowców z Princeton University i University of California wskazują, że niewątpliwą zaletą notowania na kartce jest fakt, iż pozwala ono na dokładne przesianie informacji. Eksperyment wykazał, że osoby notujące w urządzeniach elektronicznych mają tendencję do zapisywania większej ilości informacji, które są często zbędne, a w konsekwencji mogą przeszkadzać w skutecznym przyswajaniu wiedzy. Badacze ponadto zaznaczyli, że notatki zapisywane na urządzeniach elektronicznych nierzadko spisywane są bez większego zastanowienia, studenci notowali słowa, których nie analizowali i nie rozumieli. Notatki spisane ręcznie bywają znacznie bardziej przemyślane. Niestety laptopy, a szczególnie te podłączone do Internetu, sprawiały, że studenci często rozpraszali się podczas zajęć i zajmowali się zupełnie czymś innym.


Aby jednak nie demonizować całkowicie notowania elektronicznego warto wskazać także jego plusy. Przede wszystkim jest to zdecydowanie szybszy sposób zapisywania informacji. Ponadto na rynku istnieje wiele aplikacji i programów, które pozwalają nam mieć dostęp do notatek na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu i/lub aplikacji. Treści zapisane cyfrowo są zdecydowanie bardziej trwałe niż te spisane na kartce. Wystarczy zrobić backup danych, zapisać niezbędne informacje w chmurze lub na kilku różnych nośnikach i możemy być znacznie spokojniejsi o ich bezpieczeństwo. Kartka może ulegnąć zniszczeniu w każdej chwili (o wiele łatwiej niż globalna sieć). Warto zaznaczyć także to, że błędy popełnione podczas notowania długopisem znacznie trudniej poprawić niż te popełnione w cyfrowym programie czy aplikacji. 


W nawiązaniu do powyższych wniosków można stwierdzić, że najważniejsze w skutecznym notowaniu jest zapisywanie kluczowych informacji. Brzmi świetnie, ale.. jak to zrobić? Sposobów na notowanie jest mnóstwo. W tym artykule opiszemy kilka najciekawszych, na które chcemy zwrócić waszą uwagę. Może zdecydujesz się wypróbować któryś z nich? 


Notowanie swoimi słowami 

Najbardziej zapamiętujemy treści, które udało się nam zrozumieć. Wbijanie do głowy regułek, nietypowego słownictwa czy definicji, których znaczenia nie rozumiemy jest nie tylko nieskuteczne, ale też bardzo męczące. Warto zapoznać się dokładnie z treścią, którą chcemy dobrze zapamiętać, a potem stworzyć notatkę, która opisze te informacje w sposób prosty i zrozumiały - “swoimi słowami”. Tego typu notatki pomogą zrozumieć i przyswoić dany temat, a Ty poczujesz, że nawet najtrudniejsze definicje nie stanowią dla Ciebie problemu. 


Mapy myśli
Mapy myśli to niezwykle popularny sposób notowania. Pozwalają schematycznie opisać dany temat i skupić się na najważniejszych jego aspektach. Łączą i strukturyzują informacje.  Kluczem do ich skuteczności jest atrakcyjne opracowanie graficzne. Ważne jest także, aby informacje zawarte w mapach myśli umieszczać od najbardziej ogólnych do najbardziej szczegółowych. Zaczynamy od wyznaczenia głównego tematu, którego notatka będzie dotyczyć i umieszczamy go na środku kartki. Następnie dookoła tego słowa wypisujemy najważniejsze, coraz bardziej szczegółowe informacje dotyczące poruszanego tematu. “Gałęzie” mapy myśli mogą odchodzić nie tylko od tematu, ale także od podanych informacji aby jeszcze bardziej je uszczegóławiać. 


Formy graficzne

Jeżeli należysz do grona wzrokowców Twoją uwagę powinny przykuć elementy graficzne w notatkach. Wspomniane już wyżej mapy myśli, ale także różnego rodzaju tabelki, specjalne punktory, wykresy, rysunku czy schematy. Znacznie łatwiej będzie Ci zapamiętać słownictwo w innym języku gdy obok zapisanych słówek narysujesz mały rysunek dotyczący właśnie tego słówka. Pamiętaj, że Twoje rysunki nie muszą być idealne - im bardziej charakterystyczne, tym większa szansa, że zostaną w Twojej pamięci! W notatkach warto wykorzystywać także różne kolory. Zapisywanie poszczególnych grup czasowników czy rzeczowników przypisanymi do nich kolorami, które będą wyróżniać się w notatce, może okazać się idealnym pomysłem i sprawić, że łatwiej zapiszą się one w pamięci.

Karteczki samoprzylepne
Kolejnym sposobem na naukę języka poprzez notowanie są powszechnie używane karteczki samoprzylepne. Wbrew pozorom popularne post-it mogą służyć nie tylko do tworzenia planu dnia, ale również do aktywnej nauki. Jedną ze strategii na utrwalanie słownictwa jest naklejanie karteczek z napisanymi słówkami w różnych częściach domu. Czasami mogą to być gotowe zwroty, innym razem polskie tłumaczenia, do których musimy znaleźć odpowiednik w języku obcym. Przechodząc obok porozklejanych karteczek warto mówić słówka na głos - dzięki temu utrwalamy je skutecznie w pamięci. Post-it nadają się też świetnie do tworzenia fiszek. Wystarczy zgiąć karteczkę na pół, z jednej strony napisać słowo w języku obcym, a z drugiej tłumaczenie. W ten sposób możemy powtarzać duże partie słownictwa.       

Sposobów notowania jest mnóstwo! Znalezienie swojej idealnej techniki to tak naprawdę “metoda prób i błędów”. Próbuj, testuj możliwie jak najwięcej sposobów, aby osiągnąć sukces i stać się mistrzem notowania! Natalia Piwko - Brand Manager Nieobce. Wraz z teamem dba o jakość kursów, odpowiada za kontakt z Klientami. Poza godzinami pracy uwielbia podróżować i zmieniać otoczenie, a jej dwa główne zainteresowania to marketing i... nailart!  

Artykuł powstał we współpracy Nieobce z Kingą Klisz, autorką bloga:
www.kartistique.pl. W jej ramach poruszymy temat skutecznej nauki języków obcych.

Cześć! Z tej strony Kinga. Jestem pasjonatką języka francuskiego i interesuję się metodami efektywnej nauki języków. Do tego mam artystyczną duszę - uwielbiam tworzyć grafiki, malować akwarelami i kaligrafować. Na moim blogu piszę językowe artykuły oraz udostępniam grafiki do pobrania. Na Instagramie bawię się fotografią, tworzę kreatywne stories i staram się zarażać pozytywną energią. Do zobaczenia!   

--
Źródła:

Sprawdź nasze ostatnie posty!