Wróć do bloga
16.2.2021

Dlaczego niektórych języków łatwiej nam się uczyć?

Często, jako lektorzy, słyszymy od naszych Kursantów, że języków zwyczajnie trudno jest się uczyć! Ano, jest to dziedzina specyficzna: niby wkuwamy słówka już od szkoły podstawowej, a jednak kilka lat mija i trudno jest nam złożyć jedno poprawne zdanie. Dlaczego tak się dzieje, że niektórych języków łatwiej nam się nauczyć niż innych?

Nie mam najlepszych wieści - nie ma jednego prostego języka, którego nauczysz się w mig. Pomyśl o swoim języku ojczystym. Uczysz się go od najmłodszych lat, a mimo to spotykasz wokół siebie osoby dorosłe, które nie wydają się znać wszystkich zasad poprawnej polszczyzny.

Mamy jednak jeden dość uniwersalny język, angielski. Masz pewnie w głowie, że francuski, hiszpański i łacina też kiedyś pełniły taką rolę. A może słyszałeś o naszym polskim wynalazku, esperanto? Niestety, nie został on nigdy oficjalnym językiem międzynarodowym, ale nadal służy jako tzw.  język pomocniczy.

Co więc sprawiło, że obecnie to angielski wiedzie prym między językami świata?

Przede wszystkim wpłynął na to bieg historii, ponieważ Zjednoczone Królestwo prowadziło bardzo intensywną politykę oraz handel, a bardziej współczesnym wytłumaczeniem jest mnogość dzieł sztuki, literatura oraz muzyka pochodząca zarówno z Wysp jak i Stanów Zjednoczonych. No i najważniejsze! Komputery i internet, jako że po raz pierwszy powstały w dużej mierze krajach angielskojęzycznych, co sprawiło, że angielski stał się także “językiem internetu”.

No właśnie, ale zbliżamy się do głównego pytania:

DLACZEGO NIEKTÓRYCH JĘZYKÓW ŁATWIEJ NAM SIĘ UCZYĆ?

Kiedy podróżujemy do Czech z radością zauważamy, że z naszymi znajomymi z południa porozumiewamy się bez większych problemów. Języki w danych grupach językowych mają bardzo dużo elementów wspólnych, dzięki czemu znając polski, zdecydowanie łatwiej nauczyć się nam czeskiego, słowackiego, bośniackiego, chorwackiego, a nawet macedońskiego (i wielu innych)! Ze swojego doświadczenia nauki francuskiego szybko zauważyłam, że słuchanie Włochów również nie sprawia mi wielkich problemów.

Kolejnym ułatwieniem w nauce języka są wpływy języków na siebie - wszystko co nas łączy, ułatwia nam przyswajanie języka! Wspólnego słownictwa, powiedzonek czy idiomów zawsze milej nam uczyć się, znając ich pochodzenie i znaczenie. Zapożyczenia pochodzące z historii, popkultury czy tematów społecznych, germanizmy, anglicyzmy, a nawet makaronizmy (!) - always welcome.

Bardzo ciekawym powodem, dlaczego część języków wydaje nam się prostsza jest mała liczba głosek w użyciu. Dzięki temu wymowa języka nie “szumi”, nie jest gardłowa czy nie ma różnego rodzaju przegłosów. Niestety, dotyczy to najbardziej egzotycznych odmian, takich jak języki polinezyjskie.

I na koniec jeszcze jedna istotna uwaga, dotycząca języków o innym zapisie (alfabecie) od znanego nam, romańskiego. Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka nauka chińskiego, japońskiego czy arabskiego wydaje się zupełnie niemożliwa, ale zapewniam Was, że sam język chiński (którego uczę się jedynie w transkrypcji pinyin) jest bardzo przyjemny i nieskomplikowany. Nie opiera się on na zawiłej gramatyce, a wszystkie konstrukcje są logiczne. Kto nie wierzy, zapraszam do rozmowy na ten temat - udowodnię.

Jak widzisz, języki są bardzo złożoną i ciekawą konstrukcją. Nie są jedynie strukturą kilku słówek i zasad, lecz budują je tradycje, historia, a przede wszystkim LUDZIE.

Artykuł ukazuje się w ramach współpracy Nieobce z psycholog Dominiką Szurą, w ramach którego odkrywamy punkty wspólne nauki języków oraz psychologii.

Karolina Wilk-Tryjanowska - założycielka Nieobce, pasjonatka języków i lektorka. Na co dzień dba o jakość kursów i ich perfekcyjne dopasowanie do potrzeb Klientów. Po godzinach aktywna w świecie przedsiębiorczości, technologii i startupów.

Sprawdź nasze ostatnie posty!