Wróć do bloga

Dlaczego polecamy naszym kursantom zanurzenie się w języku?

Nadchodzi upalne lato, kto więc nie chciałby zanurzyć się w chłodnym jeziorze i wypoczywać... A co, jeśli języka obcego też możemy uczyć się w zanurzeniu? Metoda ta daje kursantowi nie tylko szybciej widoczne efekty, ale także daleka jest od mozolnej nauki dziesiątek zagadnień na pamięć. Jeśli szukasz sposobu na zrównoważoną naukę języka, która przygotuje cię na każdą językową sytuację - koniecznie przeczytaj ten post.

Zanurzenie w języku - na czym polega?

Jeśli jesteś w stanie wyobrazić sobie kurs językowy, w którym język otacza cię w każdym możliwym zakresie, to właśnie całkowite zanurzenie (ang. total immersion). Strategia ta zaczerpnięta jest ze sportu, nie trudno zgadnąć też, że chodzi o pływanie.

Językowo, zanurzenie polega na stworzeniu sobie przestrzeni do nauki i treningu języka obcego tak, aby nasz mózg otrzymywał mnogość komunikatów, które będą miały na celu pobudzić wszystkie jego obszary. Pamiętajmy, że nasz mózg składa się z kilku płatów, z czego każdy odpowiada za innego rodzaju umiejętności:

Kiedy uczymy się tylko na jeden sposób, trudno nam pobudzić wszystkie te obszary do równomiernego działania, co sprawia, że wiedza nie zostaje przyswojona w tak kompleksowy i trwały sposób. Być może kojarzysz metodę o nazwie mnemotechnika, w której poprzez abstrakcyjne myślenie czy dotyk, dochodzi do utworzenia trwalszych połączeń w mózgu. Zanurzenie jest pewnego rodzaju rozszerzeniem tej techniki, ale na końcu cel mają one bardzo zbliżony.

Wybieraj autentyczne treści

Dobór treści językowych, chociaż czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, ma fundamentalne znaczenie w procesie naszej nauki. Oczywiście, różnią nas preferencje, tematyka czy atrakcyjność wizualna, teraz jednak chcę skupić się na najbardziej merytorycznej części, czyli zawartości.

Sprawdźmy coś na twojej skórze: Masz do wyboru: podręcznik do języka z roku 2006, w którym artykuły opisują pierwsze telefony komórkowe lub zestawienie postów na Facebooku dotyczących nowego trendu w sporcie. Który temat sprawia, że twój mózg zaczyna intensywnie pracować?

Oczywiście, nie chcę tutaj generalizować podręczników, ponieważ dobrze wiemy, że istnieje na rynku sporo takich, które spełnią całkiem sporo wymagań swoich użytkowników. My natomiast polecamy poszukiwanie maksymalnie dużej ilości materiałów autentycznych, to znaczy opartych o realne artykuły, programy telewizyjne, seriale, social media czy podkasty. Obcowanie z tego typu treściami przygotowuje nas w najlepszy sposób do bezproblemowej "konsumpcji" treści, bo przecież języka uczymy się właśnie po to, aby bez przeszkód zainicjować dyskusję, wyrazić swoją opinię czy swobodnie poruszać się po forach czy sieciach społecznościowych.

Czy faktycznie warto postawić na materiały autentyczne?

Zalet treści, o których tutaj piszemy, jest bardzo wiele, myślę jednak, że trening języka aktualnego, czyli takiego, z jakiego rzeczywiście korzystają jego użytkownicy, daje nam zdecydowanie lepsze rezultaty niż wyuczenie się akademickich reguł, które mogą nie zostać tak łatwo zrozumiane w codziennej sytuacji. W jaki sposób najlepiej ćwiczyć rozumienie w języku obcym? Otocz się treściami audio i wideo i stopniowo pracuj nad nimi, tzw. słuchanki z podręczników niestety nie wystarczą, aby poznać całe spektrum akcentów, stylów mowy oraz zakresów tematycznych.

Staramy się, aby kursy językowe Nieobce dostarczały naszym klientom treści aktualnych, świeżych i autentycznych. Bazujemy na dobranych przez lektora materiałach szkoleniowych, które z racji pracy indywidualnej z klientem możemy w pełni dopasowywać do jego preferencji. Koniec z przerzucaniem pięciu stron w podręczniku.

Przestań być translatorem

Jedną z największych bolączek osób, które w dość tradycyjny sposób podchodzą do nauki jest próba przełożenia wszystkich komunikatów z języka ojczystego na obcy. Dzieje się tak, ponieważ na początku drogi wiadome jest, że wiele spośród słówek czy zwrotów pozostaje nam nieznanych, staramy się więc sprawdzać je i utrwalać. I o ile na samym początku wspieranie się językiem ojczystym jest jeszcze zrozumiałe, to na etapie zbudowania już podwalin językowych, powinniśmy zupełnie odstawić język polski jako narzędzie.

Wyobraź sobie impulsy, które tworzy Twój mózg, aby wytworzyć komunikat, bez znaczenia czy jest on pisemny czy ustny.

A teraz wyobraź sobie, że w tym samym czasie wymagasz od swojego mózgu, aby przetworzył dwukrotnie dużą liczbę impulsów, abyś mógł stworzyć komunikat po polsku, a potem przełożyć go na angielski.

Jak możesz zaobserwować to na powyższym, dość uproszczonym, przykładzie, przy ograniczonym czasie (przecież właśnie podszedł kelner, dokładnie teraz kolega z pracy zadał ci pytanie) zdecydowanie trudniej "wyprodukować" ten sam komunikat.

Jak w takim razie przestać zmuszać nasz mózg do ciągłego tłumaczenia?

Przede wszystkim doborem odpowiednich treści, takich jak podręczniki, materiały dodatkowe czy słowniki. I te ostatnie są świetnym przykładem narzędzia, które niesamowicie wspiera kursanta do przełamania tej bariery - przykładowo: angielsko-angielski słownik jest tak opracowany, aby osoba o niekoniecznie najwyższe sprawności językowej mogła sprawdzić znaczenie danego słowa. Jednak połączenia mózgowe, które są tworzone w naszym mózgu przy zapamiętywaniu takiego słowa, nie dotyczą już języka polskiego, my dane słowo po prostu "rozumiemy". Na tej samej zasadzie działają podręczniki - jeśli są one stworzone w odpowiedni i przemyślany sposób, każda styczność z tymi treściami daje nam możliwość obcowania w 100% z językiem obcym, od treści zadania aż po wszystkie ćwiczenia.

Otwórz się na językowe wyzwania

Idealnymi okolicznościami zanurzenia się w języku jest oczywiście otwarcie się na sytuacje, w których możemy wykorzystać naszą wiedzę w najbardziej praktyczny sposób. Oczywiście wiemy, że nie każdy z nas ma możliwość regularnie podróżować (w tych czasach stało się to niestety jeszcze trudniejsze) czy pracować w firmie, która takie biznesowe wyzwania językowe tworzy, istnieje jednak pare opcji, które mogą pomóc nam bez względu na powyższe.

Już jakiś czas temu do Polski przyszła koncepcja wymiany językowej w formie otwartych spotkań. Polegają one na zebraniu się w jednym miejscu osób, które posługują się tym samym językiem i dołączenie do dyskusji. Czasami są to rozmowy moderowane, a czasami zupełnie dynamiczne wymiany myśli. Każde miasto i miejscowość organizuje to na różne sposoby, ja na pewno polecam przeszukać internet pod kątem haseł, takich jak "Toastmasters", "Speaking Club" oraz przejrzeć językowe grupki na Facebooku. To nic nie kosztuje, a daje szanse poznać nowe osoby, przełamać się do używania języka i regularnie dyskutować na wiele tematów.

Czy słyszałeś kiedyś o tzw. penpals (na polski tłumaczone jako "przyjaciel korespondencyjny")? Istnieje na całym świecie mnóstwo narzędzi, teraz głównie aplikacji mobilnych, które dają możliwość połączenia się z osobami otwartymi na wymianę wiadomości. Ja pamiętam to z czasów, kiedy jedyną opcją były maile, teraz jednak możliwości jest mnóstwo. Zasada jest prosta: rejestrujesz się w danym portalu, uzupełniasz swój profil, a potem szukasz osób po językach, kraju pochodzenia lub zainteresowaniach - i gotowe!

Oczywiście pamiętajmy, aby zachować przy takich kontaktach dużą dawkę rozsądku, ponieważ także tam mogą czaić się dla nas jakieś zagrożenia. Ja na szczęście miałam okazję trafić na kilka bardzo fajnych osób, z którymi przez kilka miesięcy korespondowałam, przesyłałam zdjęcia z wycieczek i opowiadałam o swoim kraju u życiu.


O Total Immersion moglibyśmy pewnie pisać godzinami, w Nieobce bardzo wierzymy, że jest to bardzo skuteczna i długotrwała metoda nauki języka obcego. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji sprawdzić jej na sobie, polecamy wybrać chociaż jeden ze wspomnianych tu elementów i przekonać się, jak wpłyną one na twoje postępy. Powodzenia!

Karolina Wilk-Tryjanowska - założycielka Nieobce, pasjonatka języków i lektorka. Na co dzień dba o jakość kursów i ich perfekcyjne dopasowanie do potrzeb Klientów. Po godzinach aktywna w świecie przedsiębiorczości, technologii i startupów.

--

Źródła: 

Sprawdź nasze ostatnie posty!