Wróć do bloga

Egzamin językowy bez tajemnic!

Zbliża się sesja egzaminacyjna na uczelniach i wielu studentów zastanawia się: jak przygotować się do egzaminu certyfikacyjnego na uczelni? Podobne pytanie zadają sobie osoby (w każdym wieku), stojące przed certyfikatem językowym z dowolnego języka. Czy istnieje jakiś magiczny sposób, aby nauka języka do egzaminu była skuteczna, a jednocześnie nie powodowała w na stresu? Przygotujmy się do niej jak do bitwy.

Kurs przygotowujący do egzaminu językowego zdecydowanie różni się od kursów ogólnych czy konwersacji. Przygotowanie do egzaminu z angielskiego czy francuskiego definiuje sposoby i strategie, jakie przejmą Lektor oraz Kursant w procesie nauki. Zebraliśmy kilka inspiracji na to, jak dobrać optymalnie wszystkie elementy tak, aby nauka języka obcego z celem zdania egzaminu nie sprawiała już żadnych kłopotów.


Język, który zdajemy na egzaminie, to szczególna postać języka, inna niż ten, którego używamy na co dzień czy uczymy się w trakcie kursów językowych. Oczywiście, nie jest to inny język, jednak w mojej opinii nie powinniśmy zakładać, że:

To przykłady z życia, a właściwie wycinki rozmów z Kursantami.

Musimy zrozumieć, że każdy egzamin ma swoją odrębną specyfikę i strukturę. Jeśli zdawałeś egzaminy Cambridge, niekoniecznie świetnie odnajdziesz się w egzaminach IELTS. Jeśli miałeś okazję podchodzić do egzaminu B2 na jednej uczelni, (o dziwo) nie oznacza to bezproblemowego zdania egzaminu na innej.

Nasza rada:

Poznaj swojego wroga!

Myśląc nad przystąpieniem do egzaminu przyjrzyj się dokładnie, z czym masz do czynienia. Niektóre egzaminy są jedynie pisemne, podczas gdy inne testują również mówienie. Są takie egzaminy, które wymagają solidnego przygotowania gramatycznego (przykład: część Use of English na egzaminach Cambridge), inne natomiast równie mocno skupiają się na wszystkich obszarach językowych. Pobierz archiwalne wersje egzaminów i, jeszcze bez uzupełniania, wynotuj pojawiające się w nich elementy. Dodatkowo, w przypadku egzaminu B2, przyjrzyj się zamieszczanym przez uczelnie specjalnym rozpiskom - specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy je tutaj do pobrania:

Informacje o egzaminie B2

Zakres materiału B2

Podejmij próbę podboju!

Znasz już specyfikę zadań, jesteś w stanie ocenić, jakie elementy należy powtórzyć, aby odnieść sukces. Podejmij zatem odważną próbę uzupełnienia jednego arkusza, a potem sprawdzenia swojego wyniku z dołączonymi odpowiedziami. Oczywiście weź pod uwagę sprzyjające zadanie oraz łut szczęścia, na pewno jednak zauważysz, jeśli któraś część sprawi ci zdecydowanie większy kłopot.

Przeszereguj swoje zastępy!

Każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony - jeśli potrafimy je odpowiednio określić, zdecydowanie łatwiej jest nam nadrobić braki.

  1. Rozumienie tekstu czytanego

Jeśli najsłabiej poszło ci rozumienie tekstu czytanego, pochyl się nad nim i przeanalizuj paragraf po paragrafie. Pamiętaj, że w tym przypadku również analiza pytań pomoże wyłapać te najbardziej podchwytliwe. Jeśli pytanie dotyczy określonego fragmentu z tekstu, pamiętaj, aby zapoznać się dokładnie z większym jego kawałkiem, ponieważ często odpowiedzi dotyczą kontekstu, do którego dany fragment nawiązuje.


  1. Rozumienie ze słuchu

Dla wielu z nasz "słuchanki" to najtrudniejsza część każdego testu - mamy ograniczony czas, aby zrozumieć przekaz i wyłapać wszystkie istotne szczegóły. Polecamy w tym przypadku następującą strategię:


  1. Gramatyka, słownictwo

W przypadku najbardziej analitycznych zadań, czyli takich, które zawierają części fraz do uzupełnienia lub transformacje zdań, dobrym sposobem na powtórki będzie sięgnięcie po repetytoria, dostępne na naszym rynku. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, by do nich zajrzeć, skup się na wszystkich archiwalnych egzaminach, które tylko możesz znaleźć - powtórzysz spory wycinek materiały od najbardziej praktycznej strony.

Pamiętaj, że zadania gramatyczne czy leksykalne wymagają od ciebie niesamowitej precyzji, bo najmniejszy nawet błąd może pozbawić cię punktu. Nawet jeśli znasz dane zagadnienie, nie zaszkodzi przeanalizować go raz jeszcze - a nuż w pośpiechu pojawił się w nim błąd.


  1. Forma pisemna

Dobra wiadomość jest taka, że egzamin często precyzyjnie określa, jakiej formy pisemnej możesz się spodziewać. Najczęściej jest to rodzaj listu, petycji czy eseju, a więc nieco dłuższej formy pisemnej. Ale i do tego możesz się przygotować!

Zapoznaj się z informacją o swoim egzaminie i wypisz wszystkie możliwe formy pisemne. Każda z nich rządzi się swoimi prawami, możesz więc wyszkolić się w jej strukturze, typowych zwrotach i "dobrych praktykach". Egzaminacyjne wypowiedzi pisemne to jedna z tych sytuacji, gdzie wyuczenie się na pamięć struktury i kilku typowych fraz może tylko pomóc.

Dobrze byłoby skonsultować przygotowane przez siebie kilka tekstów, najlepiej różnorodnych - jeśli więc masz możliwość, poproś lektora o komentarz i ocenę swoich działań. Pamiętaj, że w tej części również ocenie podlegają wszystkie elementy - spójność, logika, ale też poprawność form gramatycznych i leksykalnych. Postaraj się układać zdania możliwie najmniej skomplikowane, abyś miał pewność, że ominiesz przy tym najgorsze błędy, a egzaminator nie będzie miał problemu ze zrozumieniem.

No dobrze, a co z mówieniem?!

I tutaj zaczynają się schody, ponieważ samodzielnie trudno jest nam przećwiczyć mówienie, szczególnie jeśli pojawia się zadanie 'rozmowy w parach'. I znów, dobrze jest poprosić w tej sytuacji o wsparcie kogoś, kto pomoże ci nie tylko potrenować to zagadnienie, ale także oceni i sformułuje rady czy sugestie. Świetnym pomysłem będzie umówienie się na sesję mówienia z lektorem, podczas której skupicie się na wymaganiach egzaminacyjnych i przejdziecie przez zadania ustne z poprzednich edycji.


I jeszcze na koniec: bonusowy materiał.

Przez cały wpis przewija się jedna myśl - trenuj, trenuj, trenuj. Jeśli chcesz zdobyć najwyższe egzaminacyjne noty, łap zestaw egzaminacyjny i zmierz się z zadaniami.

Przygotowaliśmy dla ciebie jeden arkusz przygotowujący do egzaminu z angielskiego na poziomie B2 - śmiało pobieraj i ćwicz.

Przykładowy egzamin B2

Przykładowy egzamin B2 - nagranie 1

Przykładowy egzamin B2 - nagranie 2

A wszystkim, którzy mierzą się z egzaminami językowymi życzę powodzenia!

Karolina Wilk-Tryjanowska - założycielka Nieobce, pasjonatka języków i lektorka. Na co dzień dba o jakość kursów i ich perfekcyjne dopasowanie do potrzeb Klientów. Po godzinach aktywna w świecie przedsiębiorczości, technologii i startupów.

Sprawdź nasze ostatnie posty!