Wróć do bloga

Jak podejść do nauki języka?

Jak uczyć się języka, aby osiągnąć zaplanowane cele? Jak "podejść" do języka, aby czuć satysfakcję i widzieć swoje postępy? Zebraliśmy te elementy języków, które możemy porównać do innych nauk - humanistycznych, ścisłych czy społecznych. Jakie zatem wyciągamy z tego porównania wnioski?

JĘZYKI A NAUKI SPOŁECZNE, czyli rozmawiaj bez końca!

Najważniejszym, naszym zdaniem, zakresem wartościowego treningu językowego, który przygotuje cię do płynnego posługiwaniem się językiem - jest konwersacja. Bez względu na zakres zagadnień, od ogólnych po specjalistyczne, staramy się przygotować naszego Kursanta do praktycznego korzystania z języka poprzez wchodzenie w interakcje, tworzenie własnych wypowiedzi czy inicjowanie komunikacji z ludźmi, w życiu prywatnym czy zawodowym. Z tego właśnie powodu doradzamy, aby każdą możliwą sytuację wykorzystać do treningu swojego warsztatu, czy to w trakcie międzynarodowej podróży, czy jednej na kwartał rozmowy z klientem.

JĘZYKI A NAUKI ŚCISŁE, czyli analizuj rodziny!

Tak, dobrze widzisz! W językach wyróżniamy pewne relacje, które ułatwiają nam zapamiętywanie większych grup słów i zwrotów. Często, chociaż nie zawsze, znając czasownik, jesteśmy w stanie wymyślić pochodzący od niego rzeczownik, czasownik oraz przymiotnik. Osobiście, zawsze rekomenduję właśnie takie podejście, czyli jak się nauczyć porządnie i jeszcze się nie narobić.

Szukaj podobieństw!

Zmysł analityczny bardzo pomaga w nauce niektórych obszarów języka, stąd też niektórzy twierdzą, że języki mają w sobie coś z nauk ścisłych. Jest to o tyle ciekawe spostrzeżenie, że rzeczywiście osoby o umysłach ścisłych zdecydowanie łatwiej zauważają pewne mechanizmy i konstrukcje, a nawet są w stanie dopasować je do odpowiedników w innych językach!

JĘZYKI A SPORT, czyli trenuj regularnie!

Często powtarzamy naszym Słuchaczom, że nauka języka podobna jest trochę do treningu sportowego. Tak jak regularne ćwiczenie mięśni pomaga nam pozostać w dobrej formie, tak samo solidna i zaplanowana nauka daje najlepsze efekty. Pamiętajmy, że mózg funkcjonuje trochę jak nasz układ mięśniowy - im więcej ćwiczymy, tym lepsze osiągnięcia mogą stać się naszym udziałem.

Trenuj aktywnie!

Czy widział ktoś kiedyś sportowca, który trenuje wyłącznie w teorii? Przychodzi mi tu na myśl miejska legenda o pływaku, który uczył się pływać “na sucho”. Nie inaczej sprawa ma się z obszarami lingwistycznymi - aktywne ćwiczenie daje zdecydowanie lepsze efekty. Jeśli poznajesz nowe konstrukcje czy słowa, pierwszą rzeczą na liście zadań powinno być przetrenowanie ich na kilku przykładach, poszukanie synonimów czy ułożenie z nimi krótkiego tekstu. Taka metoda daje naszemu mózgowi co najmniej kilka okazji do powtórzeń, porzućmy więc nareszcie morderczo długie listy słówek!

Zanurz się w języku!

Co ma wspólnego język z pływaniem? Metoda, którą w Nieobce promujemy, to pełne otoczenie się językiem, zanurzenie się w nim. Brzmi dziwnie, ale już spieszę z wyjaśnieniem: im lepsze otoczenie do nauki języka stworzysz, tym naturalniej przyjdzie Ci przyswojenie go. Ogromną rolę odgrywa więc taki dobór pomocy naukowych i narzędzi, aby docierały do nas różnego typu komunikaty. Aby osiągnąć trwałe efekty warto, abyś otoczył się zarówno artykułami, lokalnymi wiadomościami w telewizji, jak również audycjami radiowymi czy serialami. Dzięki takim strategiom twój mózg nauczy się korzystać z różnorodnych źródeł i przestawi się na myślenie w języku obcym!

A zatem, czy to oznacza, że języki mają w sobie najwięcej ze sportu? Nie do końca. Języki obce są taką dziedziną nauki, która cechuje się elementami specyficznymi dla różnych innych obszarów, ścisłych czy humanistycznych. Dobrze jest jednak znać tę specyfikę, aby móc czerpać z różnych strategii i ułatwiać sobie proces uczenia.

Artykuł ukazuje się w ramach współpracy Nieobce z psycholog Dominiką Szurą, w ramach którego odkrywamy punkty wspólne nauki języków oraz psychologii.

Karolina Wilk-Tryjanowska - założycielka Nieobce, pasjonatka języków i lektorka. Na co dzień dba o jakość kursów i ich perfekcyjne dopasowanie do potrzeb Klientów. Po godzinach aktywna w świecie przedsiębiorczości, technologii i startupów.

Sprawdź nasze ostatnie posty!