Wróć do bloga
25.2.2021

Jak się uczyć, aby to co poznamy pozostało w pamięci?

Mózg jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała i pełni wiele znaczących funkcji w organizmie. Ogromną rolę odgrywa w uczeniu się, zapamiętywaniu i przyswajaniu nowej wiedzy, dlatego warto wykorzystywać jego możliwości, aby skutecznie uczyć się języków obcych.

Rola emocji i kontekstu

Okazuje się, że lepiej zapamiętujemy słowa i zdania, które z jakiegoś powodu są dla nas ważne. Być może wywołały w przeszłości jakieś pożądane emocje, ktoś kto je wypowiedział zrobił na nas dobre wrażenie lub po prostu pasują one do kontekstu naszego życia. Przykładowo, kobieta łatwiej zapamięta słowa mężczyzny, który ją zaintrygował a osoba interesująca się podróżami będzie szybciej chłonęła wiedzę z tego obszaru. Warto zatem tworzyć WŁASNE zdania z wykorzystaniem konkretnych słów pasujących do kontekstu naszego życia.

Regularnie i stopniowo

Istotne jest, aby podzielić materiał na części i przyswajać go partiami, ale REGULARNIE. Co jest równie ważne, trzeba go POWTARZAĆ (najlepiej na głos), żeby treści mogły zostać przeniesione z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. W tym procesie bierze udział hipokamp, czyli struktura mózgu bezpośrednio odpowiedzialna za pamięć.  

Udział zmysłów

Do efektywnej nauki języków zaleca się zaangażowanie wszystkich zmysłów i korzystanie z różnych technik przyswajania wiedzy (fiszki, mapy obrazowe, mnemotechniki itp.). Sprzyja to tworzeniu połączeń nerwowych i scalaniu starych informacji, które już mamy zakodowane z nowymi treściami. Dzięki temu utrwalamy to co dobrze znane i rozwijamy nowe umiejętności.  


Artykuł ukazuje się w ramach współpracy Nieobce z psycholog Dominiką Szurą, w ramach którego odkrywamy punkty wspólne nauki języków oraz psychologii.

Dominika Szura - pani psycholog i pani redaktor. Prowadzi konsultacje i poradnictwo psychologiczne online. Dominika pracuje m.in. z problemami dotyczącymi emigracji, relacji międzyludzkich, kryzysów życiowych, a także wspiera klientów w rozwoju osobistym.


Sprawdź nasze ostatnie posty!