Wróć do bloga

Sposoby na koncentrację podczas nauki języka.

Temat poruszany w poniższym artykule dotyczy każdego, kto kiedykolwiek próbował się uczyć. Często zadajemy sobie pytanie: “jak skupić się na nauce?!”, szczególnie przed ważnymi egzaminami. W tym wpisie postaramy się przybliżyć kilka sposobów, które pomogą w lepszym przyswajaniu wiedzy i zapamiętywaniu słówek, pojęć czy definicji.


Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu usłyszał zdanie: “ja potrafię się skupić na wielu rzeczach jednocześnie, mam podzielność uwagi!”. Niestety, naukowcy stale udowadniają, że multitasking to mit, a człowiek nie potrafi skupić się stuprocentowo na wielu czynnościach w jednym momencie. Profesor Earl Miller poświęcił tej tematyce swoje badania, w których zauważył, że wykonywanie kilku czynności jednocześnie w pełnym skupieniu jest praktycznie niemożliwe. Naukowiec porównuje odbieranie przez mózg wiadomości z otoczenia do powolnego popijania przez słomkę- mózg stopniowo i powoli “zasysa” informacje. Badacz zauważa, że świadomość można przyrównać do mentalnego żonglowania, a przecież tylko kilkoma piłeczkami można żonglować - im więcej pojawia się piłeczek, tym ciężej jest je podrzucać i łapać z powodzeniem. Podobnie jest z zadaniami i myślami - im więcej pojawia się zajęć, które chcemy wykonać jednocześnie, tym mniejsza szansa na ukończenie ich wszystkich skutecznie. Dlatego tak ważne jest, aby podczas nauki pozbyć się różnego rodzaju rozpraszaczy, które będą przeszkadzać nam w osiągnięciu celu. Warto także wypracować sobie schemat, który pomoże nam w nauce.


Wszyscy możemy przyznać, że największym rozpraszaczem jest smartfon i media społecznościowe. Najprostszym rozwiązaniem będzie więc wyłączenie Internetu w telefonie i wyniesienie smartfona do innego pomieszczenia. Co zrobić jednak, gdy notatki, z których korzystamy, mamy zapisane w naszej prywatnej elektronice lub czekamy na ważny telefon? Z pomocą przychodzą specjalne aplikacje, które ułatwią nam naukę (nie tylko języka) odcinając rozpraszające powiadomienia.


Jeżeli masz problemy z koncentracją i zbyt często, w trakcie nauki, sięgasz po telefon, koniecznie zainstaluj aplikację Forest (znajdziesz ją na: https://www.forestapp.cc). Gdy uruchamiasz ten niepozorny program i w trakcie korzystania z niego nie sięgasz po smartfon, to rozpoczynasz hodowanie drzewa. Na początku jest ono małe, ale im częściej korzystasz z aplikacji, tym większa szansa na wyhodowanie bujnego lasu! Jeżeli złamiesz się i sięgniesz po telefon, Twoje drzewko usycha. Co więcej, możesz przekazać zarobione w aplikacji wirtualne monety na posadzenie prawdziwego drzewa na ziemi. Czy to nie wspaniałe? Jeżeli korzystasz z Google Chrome możesz pobrać tą aplikację także na swoją przeglądarkę i korzystać z niej podczas nauki przy komputerze. Wystarczy, że wpiszesz w system strony, których nie powinieneś odwiedzać, bo wiesz, że Cię rozpraszają, a aplikacja będzie Cię motywowała do omijania ich. 


Nie przekonują Cię drzewa? Nic straconego! Na rynku jest wiele aplikacji, które będą wspierać Cię na Twojej drodze do całkowitego skupienia. Oprogramowanie Freedom (Znajdziesz ją na: https://freedom.to) pozwala na zablokowanie rozpraszaczy zarówno na smartfonie, tablecie, jak i komputerze. Możesz zdecydować, na jak długo chcesz zablokować dane aplikacje czy strony, a także ustalić w jakie dni i godziny w tygodniu nie chcesz po nie sięgać.


Wiemy już, jak odciąć się od wszechobecnych rozpraszaczy cyfrowych. Jak dalej poprowadzić swoje myśli, aby w całości poświęcić się nauce? Warto zorganizować sobie cichy i spokojny kąt, do którego nikt przez pewien czas nie będzie zaglądał. Ustal z rodziną, czy współlokatorami, że aktualnie masz czas dla siebie i prosisz, aby nikt nie przeszkadzał Ci w nauce. Jeżeli nie jest to możliwe (np. przez małe dzieci) może warto rozważyć wyprawę do biblioteki lub innego cichego miejsca. Spokój i opanowanie są kluczem do skutecznego skupienia.


Gdy już uda Ci się znaleźć i zorganizować dla siebie miejsce, w którym będziesz mógł oddać się nauce, możesz działać. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie różnych technik, które pozwolą utrzymać koncentrację na dłużej. Chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę na metodę nauki Pomodoro. Technika ta została opracowana w latach 80. XX wieku i pozwala korzystającym z niej,  osobom całkowicie skupić się na zadaniu. Gdyby chcieć znaleźć analogie w sportowym świecie, to Pomodoro jest raczej intensywnym treningiem interwałowym, a nie maratonem. Technika zakłada, że:
1) Całkowicie skupiasz się na wybranym zadaniu przez 25 minut. (Możesz skorzystać z minutnika lub specjalnie stworzonych dla tej metody aplikacji).
2) Gdy zadzwoni alarm, zaznaczasz w którym miejscu skończyłeś pracę i robisz sobie 3-5 minut przerwy i wracasz do punktu pierwszego.
3) Po czterech seriach robisz sobie dłuższą przerwę, około 15-30 minutową, a następnie, jeżeli czujesz, że nie wykonałeś swojej pracy w całości, wracasz do punktu pierwszego.
Technika ta pozwala na bieżąco śledzić swoje postępy (zaznaczasz, gdzie zakończyłeś działania). Motywująco działa na nas także czas - tykający minutnik pokazuje nam, ile czasu zostało jeszcze do wykorzystania. Ponadto 25 minut nie wydaje się być długim okresem, ale wykorzystane stuprocentowo i powtórzone czterokrotnie sprawia, że nauka staje się skuteczna. 


Starając się opanować dany język spróbuj dostosować styl nauki do siebie. Wybierz porę dnia, w której czujesz, że chłoniesz wiedzę najszybciej. Dla niektórych będzie to poranek, gdy mózg na świeżo przyswaja wiele informacji, zaś dla innych - wieczór, jako szczytowy moment skupienia. Eksperymentuj i nie bój się zmian, gdyż nigdy nie wiesz co zadziała u Ciebie! Czas nauki uwzględnij koniecznie w swoim planie dnia. Nie pozwól aby w natłoku codziennych obowiązków, rozpoczynać naukę i przerywać ją po krótkim czasie, przesuwając moment skupienia się na języku. Stworzenie konkretnego planu pomoże konsekwentnie realizować językowe cele. Mając przed sobą perspektywę spędzenia na nauce określonego czasu, będzie Ci łatwiej wytrwać w koncentracji.  


W trakcie nauki języka warto mieć w zanadrzu pustą kartkę papieru. Przypominając sobie o czymś ważnym, zanotuj tę myśl jak najszybciej i staraj się do niej już nie wracać podczas nauki. W ten sposób łatwo unikniesz niepotrzebnego rozproszenia. Przed rozpoczęciem nauki również możesz zastosować tę metodę, zapisując wszystko co zaprząta Twoją głowę. Warto także wtedy wyciszyć się, odciąć od nadmiaru bodźców i emocji, na przykład rysując przez chwilę szlaczki albo rozwiązując krótką łamigłówkę. Dzięki temu przygotowujesz swój mózg do działania.     


Jeżeli jest to dla Ciebie pomocne, ucząc się słuchaj muzyki ułatwiającej koncentrację. Szczególnie dobrze sprawdzają się tu spokojne, nastrojowe brzmienia oraz dźwięki natury, które są dostępne do odsłuchu w internecie. Koniecznie zajrzyj na stronę Noisli czy Moodil gdzie znajdziesz miłe dla ucha odgłosy wiatru, deszczu i śpiewających ptaków. Jeśli jesteś fanem Harrego Pottera dobrym sposobem na skupienie może okazać się puszczenie w tle soundtracku z ulubionego filmu. 


Należy pamiętać, że kluczowe dla skutecznego skupienia jest wyeliminowanie wszelkich rozpraszających czynników - począwszy od elektroniki, a kończąc na hałasie generowanym z otoczenia. Ponadto warto swoją naukę dobrze zaplanować, wybierając ulubioną metodę działania. Może Twoją ulubioną metodą od dziś stanie się Pomodoro? Byłoby świetnie! 


Natalia Piwko
- Brand Manager Nieobce. Wraz z teamem dba o jakość kursów, odpowiada za kontakt z Klientami. Poza godzinami pracy uwielbia podróżować i zmieniać otoczenie, a jej dwa główne zainteresowania to marketing i... nailart!  

Artykuł powstał we współpracy Nieobce z Kingą Klisz, autorką bloga:
www.kartistique.pl. W jej ramach poruszymy temat skutecznej nauki języków obcych.

Cześć! Z tej strony Kinga. Jestem pasjonatką języka francuskiego i interesuję się metodami efektywnej nauki języków. Do tego mam artystyczną duszę - uwielbiam tworzyć grafiki, malować akwarelami i kaligrafować. Na moim blogu piszę językowe artykuły oraz udostępniam grafiki do pobrania. Na Instagramie bawię się fotografią, tworzę kreatywne stories i staram się zarażać pozytywną energią. Do zobaczenia!


--

Źródła: “Working Memory Capacity: Limits on the Bandwidth of Cognition”
Earl K. Miller & Timothy J. Buschman
https://bit.ly/3x17iY4

https://pl.wikipedia.org/wiki/Technika_Pomodoro

Sprawdź nasze ostatnie posty!