Wróć do bloga
13.8.2021

Czy warto podjąć się kursu językowego dla certyfikatu?

IELTS, CELTA, FCE, CAE, to tylko niektóre ze skrótów, których zwykły śmiertelnik nie musi rozpoznawać, my natomiast w lot rozumiemy, z czym przychodzi nam się zmierzyć. A mowa o certyfikatach językowych, które umożliwiają naszym Kursantom dostać się na wymarzoną uczelnię, zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej, złożyć prośbę o wizę lub uzyskać awans w pracy. I chociaż nauka pod kątem certyfikatu nie należy do najłatwiejszych, niektórym z nas uzyskanie odpowiedniego tytułu może otworzyć wiele drzwi.

Jak zatem wybrać kurs językowy, który pomoże nam przygotować się do zdania certyfikatu językowego?

Czy Kursant w ogóle potrzebuje kursu językowego z lektorem, w szkole językowej?

Egzaminy językowe, wspominane już na naszym blogu, są bardzo syntetycznym miernikiem znajomości języka obcego. Jest to zarówno ich wada, jak i zaleta, ale także konieczność. Zanim jednak dostrzeżemy wszystkie okrutne i bezlitosne elementy egzaminów językowych, zastanówmy się nad bardzo ważną ich zaletą:

Standaryzacja.

Egzaminy i certyfikaty językowe podlegają ujednoliceniu, standaryzacji, i choć możesz wybierać spośród wielu ofert na językowym rynku, zasady jasno określają, który egzamin potwierdzi twoje kompetencje w określonym zakresie. I tak, IELTS potrzebny jest przyszłym studentom uczelni zagranicznych, podczas gdy CELTA sprawdzi przygotowanie językowe i metodyczne przyszłych nauczycieli.

Struktura.

Kolejnym ważnym aspektem egzaminów językowych jest ich specyficzny układ, zawartości i wymagania. Niektórzy dostrzegą w tym wady (nudę, powtarzalność, brak kreatywności), a inni same zalety (klarowność, przewidywalność).

Bez względu na komentarze, punkt ten jest bardzo ważny w kontekście przygotowania do egzaminu, ponieważ jesteś w stanie oswoić się z formułą egzaminu już na etapie przygotowania. Uważamy wręcz, że początkiem każdego dobrego kursu przygotowującego do egzaminu językowego jest właśnie zaznajomienie z tym, co czeka nas, kiedy już zasiądziemy na sali egzaminacyjnej. Dokonując wyboru egzaminu, który mamy w planach zdawać, pierwszą rzeczą niech będzie pobranie testów próbnych (ang. sample tests) i przejściu przez nie krok po kroku.

W kolejnych etapach ważne jest, aby wyszczególnić sekcje egzaminu, które nie sprawiają nam większego problemu, jak i te najbardziej skomplikowane. Pamiętaj, że każdy z nas ma swoje małe językowe talenty, które ujawniają się tym, że, przykładowo, łatwiej przychodzi nam nauka słówek niż mówienie, czy też słuchanie niż czytanie.

Ewaluacja.

O ile swobodna rozmowa na ulicy czy w trakcie wyjazdu to już test naszych językowych umiejętności sam w sobie, o tyle egzamin wymaga regularnej weryfikacji. Nie wyobrażasz sobie chyba, że przez kilka miesięcy wałkujesz trudne słowa, struktury i materiały bez żadnej refleksji, a potem okazuje się, że wiedza ta była całkowicie błędna - byłby to absurd.

Regularnej i dokładnej ewaluacji dokonuje lektor w trakcie kursu przygotowującego, jest to sytuacja najbardziej optymalna, ponieważ służy on komentarzem, sugestią i radami na przyszłość, bazując na rezultacie zadań Kursanta. Osobom samodzielnie przygotowującym się do egzaminu polecamy natomiast taki dobór materiałów, aby zawierały one nie tylko zadania czy wyjaśnienia, ale także klucz odpowiedzi do wszystkich testów i wyzwań. Nie zastąpi to nigdy nauczyciela gotowego wesprzeć czy dopowiedzieć, stanowi jednak minimum efektywności naszego przygotowania.

A co z mówieniem? Tutaj sytuacja się komplikuje, bo o wiele trudniej jest wyznaczyć nam drogę indywidualną oraz z lektorem i zapewnić, że będą one równie skuteczne. Każdy egzamin ma swoje wymagania także wobec części ustnej, które egzaminator (lektor) czerpie z klucza odpowiedzi jako syntezę oczekiwań wobec Zdającego.  Jak pewnie czujesz, jest to ten element egzaminu, który bardzo trudno wpracować samodzielnie, chyba że mówienie jest tym obszarem językowym, z którym nie masz najmniejszego problemu. W przeciwnym razie zaufaj specjalistom, chociażby w ramach kilku godzin konsultacji przed samym egzaminem.

Pamiętaj, że dobrze zaplanowane przygotowanie do egzaminu wcale nie musi być stresujące. Zastosuj zamieszczone w tym artykule rady, aby dokonać dobrych wyborów, później otocz się odpowiednimi materiałami i zdaj śpiewająco każdy egzamin, także certyfikacyjny.

A jeśli Nieobce może pomóc ci przygotować się do tego wyzwania, zapraszamy na nasz kurs przygotowujący do egzaminu językowego, poprowadzony przez polskiego lektora lub native speakera. Powodzenia na egzaminach certyfikacyjnych!

Karolina Wilk-Tryjanowska - założycielka Nieobce, pasjonatka języków i lektorka. Na co dzień dba o jakość kursów i ich perfekcyjne dopasowanie do potrzeb Klientów. Po godzinach aktywna w świecie przedsiębiorczości, technologii i startupów.

Sprawdź nasze ostatnie posty!